Środa, marzec 20. 2013
W ogrodzie wykonujemy rozmaite prace. Często musimy przycinać gałęzie drzew i krzewów czy też w ogóle ścinać tego typu rośliny. Jeżeli ktoś opala dom drewnem, musi je odpowiednio przygotować zanim trafi ono do pieca czy do kominka. Na uporanie się z tymi czynnościami jest kilka sposobów – można np. sięgnąć po tradycyjne rozwiązania w postaci siekiery, ale są też i znacznie wygodniejsze i efektywniejsze metody. Mowa w tym momencie o pilarkach łańcuchowych określanych w języku potocznym mianem pił łańcuchowym – nie jest to poprawne nazewnictwo, ponieważ piła stanowi jeden z elementów urządzenia jakim jest pilarka. W każdym bądź razie taki sprzęt to bardzo praktyczny nabytek, który przyda się zarówno w mniejszych, jak i większych ogrodach – szukajcie tutaj informacji dotyczących pilarek oraz kryteriów jakimi należy się kierować przy ich zakupie.
Kryteria wyboru
 Pilarki łańcuchowe wyposażane są w silnik albo elektryczny, albo spalinowy. Nadają się do cięcia i suchego, i mokrego drewna. Są niezwykle pomocne, gdy w rachubę wchodzi ścinanie grubych gałęzi bądź drzew. Dzięki nim w szybki sposób można przygotować drewno na opał. Należy jednak tutaj zaznaczyć, iż posługiwanie się pilarką wymaga nabrania pewnej wprawy – nie da się ukryć, że nie jest to maszyna bezpieczna, w związku z czym nie wolno dopuścić do tego, by trafiła w nieodpowiednie ręce. Osoba z niej korzystająca powinna mieć na sobie odzież ochronną, przy czym chronić trzeba również twarz (w szczególności oczy). W zakresie pilarek wybór na ryku jest aktualnie ogromny, stąd też bardzo często mamy dylematy na jaki model się ostatecznie zdecydować.
Dobrze się zastanówmy zanim dokonamy zakupu. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie tutaj na pytanie, do czego konkretnie będzie przez nas wykorzystywana pilarka. Wiąże się to także z częstotliwością jej używania. Zamierzamy sięgać po nią kilka razy w roku, by pociąć drewno do kominka, czy też może mamy w ogrodzie sporo drzew i krzewów wymagających systematycznego przycinania? A może taka maszyna jest nam potrzebna do bardziej profesjonalnych zastosowań – np. w sadzie czy w lesie? Zasada jest generalnie taka, że im częściej będziemy sięgać po pilarkę i im bardziej zróżnicowane są prace, do których będzie ona używana – tym większą mocą powinna się odznaczać. Tego, co warto jeszcze wiedzieć na temat tych urządzeń szukajcie tutaj.
Funkcjonalność pilarek
Na przeciętne potrzeby w przydomowych ogrodach na ogół wystarczające okazują się pilarki łańcuchowe z napędem elektrycznym – o ile rzecz jasna dostęp do stałego źródła zasilania nie jest kłopotem. Urządzenia te mają ten plus, że pracują znacznie ciszej niż modele spalinowe. Poza tym są łatwiejsze w obsłudze i mniej skomplikowane, jeśli chodzi o serwisowanie i konserwację. Można ich używać w pomieszczeniach zamkniętych – niejednokrotnie okazują się wielce pomocne przy remontach, kiedy trzeba poprzecinać jakieś drewniane elementy. Co się zaś tyczy pilarek spalinowych, to używanie ich w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na specyfikę ich pracy nie wchodzi nawet w rachubę. Są głośne, a ponadto wydzielają spaliny. Można zatem z nimi pracować jedynie na otwartych przestrzeniach.
Bez względu na to czy mamy do czynienia z modelem elektrycznym, czy spalinowym mechanizm tnący jest tutaj jednakowy. Tworzy go łańcuch poruszający się po prowadnicy wyposażony w zęby dłutowe. Aby zapewnić sobie komfort przy wykonywaniu pewnych czynności przy użyciu pilarki, bezwzględnie należy zadbać o właściwe napięcie łańcucha. Zaniedbania w tej kwestii doprowadzić mogą do poważnych uszkodzeń sprzętu. Nie wolno też zapominać o systematycznym napełnianiu zbiornika na olej. Przy zakupie piły trzeba zwracać uwagę na to czy posiada ona zabezpieczenia w postaci specjalnego hamulca orz osłony bezpieczeństwa. W przypadku modeli spalinowych ważne jest to, by były one wyposażone w mechanizmy ułatwiające rozruch silnika. Podczas pracy pilarka należy operować pilarką łańcuchową w taki sposób, aby mechanizm tnący nie miał bezpośredniej styczności z podłożem.
Niedziela, marzec 10. 2013
Zadbany trawnik, bujne rośliny, dorodne warzywa i owoce – to marzenie każdego właściciela ogrodu. By jednak móc się tym wszystkim cieszyć, trzeba sobie na to zapracować. Imponujących rezultatów nie da się osiągnąć samym tylko podlewaniem roślin czy koszeniem trawnika. Kluczową kwestią jest w tym momencie to czy w odpowiedni sposób dbamy o glebę w ogrodzie. Wymaga ona systematycznych zabiegów dostosowanych do jej rodzaju i struktury. Inaczej będziemy dbać o piaszczyste podłoże, inaczej zaś o gliniaste etc. Jedną z czynności, którą powinniśmy wykonywać w ogrodzie regularnie jest spulchnianie ziemi – można to robić zarówno ręcznie, jak i przy zastosowaniu przeznaczonych specjalnie do tego celu urządzeń. Na ten temat znajduje się więcej informacji tutaj.
Czemu służy spulchnianie ziemi?
 Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, czemu dokładnie służy spulchnianie ziemi. Ma ono za zadanie rozluźnienie struktury podłoża. W ten sposób powstaje przestrzeń, która bez problemu wchłania powietrze, wodę, a także substancje odżywcze zawarte w nawozach. Dzięki temu zostają stworzone odpowiednie warunki dla rozwoju roślin. Ich korzenie wzmacniają się i rozrastają, można też zauważyć, że roślinność rośnie intensywniej. Czynność jaką jest spulchnianie ziemi wykonujemy zwykle na wiosnę, kiedy przygotowujemy ogród do nowego sezonu. Ponadto zabieg ten jest absolutnie niezbędny, jeśli wcześniej na działce nic nie było uprawiane. Zbita ziemia kompletnie nie nadaje się do tego, by cokolwiek na niej sadzić i siać.
W jaki sposób wykonywana jest opisywana tutaj czynność? Najprostszym sposobem jest oczywiście chwycić za szpadel i przekopać ziemię. Wielu z nas tak zresztą właśnie robi. Nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo męczące zajęcie pochłaniające strasznie dużo czasu. W ostateczności nie będzie aż tak dużym problemem, jeżeli mamy mały ogródek, ale na średnich oraz na dużych powierzchniach sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Kopanie szpadlem będzie nie tylko szalenie uciążliwe, ale nie okaże się efektywne w takim stopniu jak należy. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają uporać się z takimi trudnościami – o tym zaś zamieszczonych jest więcej informacji tutaj.
Wybór glebogryzarki
Aby spulchnianie ziemi przyniosło pożądane rezultaty, najlepiej zakupić odpowiednie urządzenie – jest nim glebogryzarka. Przydaje się ona nie tylko w ogrodach, ale i na polach. Podstawowym zadaniem jakie ma do spełnienia jest przygotowanie podłoża pod uprawę roślin. Nie tylko spulchnia ziemię, ale również napowietrza ją i oczyszcza z chwastów. Jest niezmiernie pomocna przy zakładaniu trawnika. W sprzedaży dostępne są różne modele glebogryzarek, dlatego też bardzo dobrze powinniśmy zastanowić się nad tym, który model zakupić. Wymienić można rozmaite kryteria jakie przy tej sposobności trzeba mieć na względzie. Pamiętajmy o tym, by do sprawy podejść indywidualnie. Każdy ogród jest bowiem inny i ma odmienne wymagania. Poza tym wszyscy mamy też swoje upodobania co do gatunków roślin. Jeżeli w ogrodzie wykonujemy wiele zróżnicowanych prac, dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia wielofunkcyjnego.
Niektóre ze sprzedawanych glebogryzarek dają możliwość zamontowania do nich dodatkowego osprzętu, co sprawia, że można je wykorzystywać także i do innych czynności, a nie tylko do spulchniania. W sytuacji, kiedy w rachubę wchodzi spulchnianie ziemi na większej, otwartej przestrzeni, strzałem w dziesiątkę będzie zaopatrzenie się w taką glebogryzarkę, która posiada tylne urządzenie robocze, a oprócz tego jest wyposażona w przeciwbieżne noże. Model z przednim urządzeniem roboczym też się sprawdzi, ale pod warunkiem, że będzie odznaczał się dużą szerokością pracy oraz silnikiem o naprawdę sporej mocy. Glebogryzarki z tylnym urządzeniem roboczym są przeznaczone do bardziej skomplikowanych prac, np. do rekultywacji trawnika. Sprzęt posiadający przednie urządzenie robocze idealnie zaś sprawdza się wówczas, kiedy chcemy przygotować grządki oraz rabaty do sadzenia roślin – czyli są to już znacznie prostsze czynności, ale niezbędne w każdym ogrodzie.
Sobota, marzec 9. 2013
Pielęgnacja żywopłotu nie jest dużym wyzwaniem, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem. Mowa o specjalnych nożycach będących narzędziami powszechnie używanymi – nie tylko zresztą w przydomowych ogrodach, ponieważ w sprzedaży nie brakuje modeli przeznaczonych zarówno do hobbystycznych zastosowań, jak i tych profesjonalnych. Wyróżnić można trzy rodzaje nożyc, a mianowicie ręczne (do nich zaliczają się m. in. te na akumulatory), spalinowe oraz elektryczne. Każda z tych wersji posiada wiele zalet – ważne jest to, aby sprzęt dobrze dopasować do indywidualnych potrzeb, przy czym trzeba mieć na względzie rozmaite czynniki – można zobaczyć tutaj jakimi kryteriami kierować się przy podejmowaniu decyzji zakupowej, aby wybrać możliwie jak najbardziej optymalne rozwiązanie.
Zalety nożyc elektrycznych
Decydując się na stosowny zakup, zaczynamy od przejrzenia różnych stron internetowych, gdzie często spotykamy adresy url odsyłające nas do rozmaitych sklepów online. Ich oferta jest w mniejszym lub większym stopniu urozmaicona – także pod względem cenowym. Chcąc kupić naprawdę dobre nożyce, musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań – jak duży jest nasz żywopłot, z jakich roślin się składa, czy nie mamy problemu ze stałym dostępem do źródła zasilania etc. Bardzo często jest tak, że postanawiamy kupić nożyce elektryczne. Na prywatnych posesjach, gdzie przeważnie mamy do czynienia z żywopłotem średniej wielkości modele elektryczne świetnie zdają egzamin – pod warunkiem naturalnie, że w zasięgu tego sprzętu jest dostęp do prądu.
 Modele elektryczne mają tę przewagę nad ręcznymi, że pozwalają na znacznie precyzyjniejsze cięcie, a w porównaniu z nożycami spalinowymi pracują dużo ciszej i nie wydzielają szkodliwych dla środowiska spalin. Są poza tym proste w obsłudze, chociaż rzecz jasna posługiwanie się nimi wymaga nabrania pewnej wprawy. Niektóre modele mają dodatkowe zasilanie w postaci akumulatorów, co w niektórych sytuacjach jest wielce pomocnym rozwiązaniem. Nożyce elektryczne odznaczają się mniejszą mocą niż spalinowe, ale znacznie większą niż akumulatorowe. Warto także dodać, że pod różnymi adresami url można znaleźć wiele porad dotyczących wyboru urządzeń do cięcia żywopłotu – można zobaczyć w tym miejscu podsumowanie tego, co najistotniejsze.
Kryteria wyboru nożyc elektrycznych
Nożyce elektryczne do żywopłotu powinny być wyposażone w ergonomiczny i wygodny uchwyt. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w takie urządzenie, które można trzymać oburącz – zasięg jego pracy jest większy. Dodatkowo zalecane jest to, aby uchwyt był ruchomy – wówczas nożycami można pracować i w pionie, i w poziomie, co jest niezmiernie praktyczne. Nożyce muszą też posiadać specjalną osłonkę – oczywiście, możemy kupić urządzenie bez niej, aczkolwiek osłonka ta zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy, gdyż ręce są chronione przed odpryskami ścinanych gałęzi. Najlepsze są osłonki przezroczyste, gdyż wtedy możemy kontrolować przebieg wykonywanych przez nas czynności. Przy zakupie zwracajmy też uwagę na materiał, z którego został wykonany nóż. Ma być on twardy i wytrzymały, dlatego też najlepszy jest ten ze stali nierdzewnej – szlifowany diamentowo oraz wykrawany za pomocą lasera.
Co prawda tak wykonany nóż podnosi cenę nożyc, aczkolwiek inwestycja jak najbardziej się opłaca. W niektórych nożycach elektrycznych noże są wymienne. Powinny być one tym dłuższe, z im szerszym żywopłotem mamy do czynienia. Bardzo ważne jest to, aby ostrzyć je regularnie – możemy robić to albo we własnym zakresie (potrzebna nam wówczas będzie specjalna ostrzałka), albo powierzyć te zadanie serwisowi. Kupując sprzęt elektryczny, dowiedzmy się przy okazji jak przedstawia się sprawa jego ewentualnego serwisowania, a także czy wybrany przez nas model jest wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia takie jak szybki hamulec noży. Wpływają one na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie pracy. Posługiwanie się nożycami wymaga postępowania zgodnie ze wskazówkami dołączonymi przez producenta – z instrukcją obsługi sprzętu należy zapoznać się bardzo dokładnie.
|