Wśród ogromnego asortymentu narzędzi służących do prac w Pogrodzie można wyróżnić maszynę czy wyposażenie nazywane aeratorem. Ta egzotyczna nazwa oznacza narzędzie służące do napowietrz niania gleby i jej spulchniania.
Ręczne aeratory
Jeszcze kilka lat temu osoby zajmujące się aranżacją ogrodów same musiały radzić sobie z przewietrzaniem gleby i niszczeniem skorupy czy siewek chwastów, które mogły zniszczyć uprawy kwiatów, czy warzyw i roślin ozdobnych. Do tego celu wykorzystywano aeratory ręczne. Były one wykonane ze stalowych prętów połączonych blachą w kształcie gwiazdy. Pręty
obracały się wokół własnej osi, dzięki czemu ziemia była spulchniona. Tak przygotowywało się glebę i rabaty pod uprawy i pod sadzenie roślin. Bez wcześniejszego przygotowania gruntu niemożliwe było rozpoczęcie siania ziaren kwiatów i innych roślin, czy sadzenia, ponieważ rośliny nie uzyskiwałyby w nie napowietrzonej glebie wystarczającej porcji składników odżywczych. Zastosowanie praktyce aeratorów ręcznych wymagało nakładu ogromnej pracy. Napowietrzenie dużej przestrzeni zajmowało nawet do kilku tygodni, dlatego też wymyślono automatyczne aeratory. Ich zasadę działania możecie zobaczyć tutaj.
Maszynowy aerator
Dziś w powszechnym zastosowaniu wśród osób zajmujących się pielęgnacją i aranżacją terenów zielonych są aeratory mechaniczne, które o wiele łatwiej wykorzystywać w praktyce niż aerator ręczny. Aerator mechaniczny jest w rzeczywistości maszyną zbudowaną z elementów roboczych, którymi są ostro zakończone rurki. Są one osadzone na wale i wcinają się w glebę. W ten sposób powstają otwory za pośrednictwem których powietrze dostaje się do gleby. Otwory te mogą posłużyć również do użyźnienia gleby poprzez zastosowanie odpowiednich odżywek wraz z wodą lub nawozów w formie proszkowej. Przy zastosowaniu urządzenia mechanicznego aeratora można w krótkim czasie wykonać pracę, którą wcześniej realizowano przez kilka tygodni. W ten sposób oszczędza się czas i pieniądze, jakie należało wydać na zatrudnienie odpowiednich pracowników do napowietrzania gleby, w której chciano posiać na przykład trawę. Aeratory wykorzystywane są obecnie nawet na stadionach, a może przede wszystkim tam, bowiem stadion piłkarski wymaga idealnej murawy. Jeśli zastosowany zostanie na jego powierzchni aerator, spowoduje on pobudzenie trawy do wzrostu. Murawa szybciej urośnie i będzie można na niej śmiało rozgrywać mecze piłki nożnej.
Czym skutkuje aeracja gleby?
Generalnie, aeracji gleby przy zastosowaniu mechanicznego aeratora przeprowadza się po to, aby nakłuć ziemię i dać jej dostęp do powietrza. Dzięki temu korzenie roślin i traw są silniejsze, trawa szybciej wzrasta, zaś darń wyrównuje się. Najczęściej aerację przeprowadza się wczesną wiosną w obrębie trawników w przestrzeni miejskiej, jak i w prywatnych ogrodach. Jej celem jest przyspieszenie regeneracji roślin trawiastych po zimie. Jeśli aeracja nie zostałaby przeprowadzona, wówczas proces ten postępowałby bardzo powoli, albo w najgorszym wypadku zostałby zahamowany. Wykorzystanie aeratora mechanicznego jest szczególnie zalecane w miejscach, gdzie trawniki są intensywnie eksploatowane, na przykład w parkach i skwerach miejskich. W tych miejscach najpewniej nie wystarczy przeprowadzić jednorazowej aeracji, ale proces ten będzie trzeba kilkukrotnie powtarzać w czasie wiosny i lata, aby trawnik wyglądał dobrze, a trawa była gęsta. W takich przypadkach zastosowanie aeratorów ręcznych mija się z celem. Lepiej wykorzystać profesjonalne, mechaniczne aeratory, które szybko wykonają pracę do jakiej zostały przeznaczone.
Aeracja powoduje, że penetracja gleby nie jest bardzo głęboka. Darń w zasadzie jest tylko nakłuwana, a nie nacinana. Podobne efekty jak przy zastosowaniu aeratora mechanicznego można uzyskać, gdy ponakłuwamy nasz trawnik widłami, ale taki sposób będzie odpowiedni wyłącznie do bardzo małych trawników, na przykład przed domem, jeśli usytuowany został on na niewielkiej działce.