Zadbany trawnik, bujne rośliny, dorodne warzywa i owoce – to marzenie każdego właściciela ogrodu. By jednak móc się tym wszystkim cieszyć, trzeba sobie na to zapracować. Imponujących rezultatów nie da się osiągnąć samym tylko podlewaniem roślin czy koszeniem trawnika. Kluczową kwestią jest w tym momencie to czy w odpowiedni sposób dbamy o glebę w ogrodzie. Wymaga ona systematycznych zabiegów dostosowanych do jej rodzaju i struktury. Inaczej będziemy dbać o piaszczyste podłoże, inaczej zaś o gliniaste etc. Jedną z czynności, którą powinniśmy wykonywać w ogrodzie regularnie jest spulchnianie ziemi – można to robić zarówno ręcznie, jak i przy zastosowaniu przeznaczonych specjalnie do tego celu urządzeń. Na ten temat znajduje się więcej informacji tutaj.
Czemu służy spulchnianie ziemi?
Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, czemu dokładnie służy spulchnianie ziemi. Ma ono za zadanie rozluźnienie struktury podłoża. W ten sposób powstaje przestrzeń, która bez problemu wchłania powietrze, wodę, a także substancje odżywcze zawarte w nawozach. Dzięki temu zostają stworzone odpowiednie warunki dla rozwoju roślin. Ich korzenie wzmacniają się i rozrastają, można też zauważyć, że roślinność rośnie intensywniej. Czynność jaką jest
spulchnianie ziemi wykonujemy zwykle na wiosnę, kiedy przygotowujemy ogród do nowego sezonu. Ponadto zabieg ten jest absolutnie niezbędny, jeśli wcześniej na działce nic nie było uprawiane. Zbita ziemia kompletnie nie nadaje się do tego, by cokolwiek na niej sadzić i siać.
W jaki sposób wykonywana jest opisywana tutaj czynność? Najprostszym sposobem jest oczywiście chwycić za szpadel i przekopać ziemię. Wielu z nas tak zresztą właśnie robi. Nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo męczące zajęcie pochłaniające strasznie dużo czasu. W ostateczności nie będzie aż tak dużym problemem, jeżeli mamy mały ogródek, ale na średnich oraz na dużych powierzchniach sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Kopanie szpadlem będzie nie tylko szalenie uciążliwe, ale nie okaże się efektywne w takim stopniu jak należy. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają uporać się z takimi trudnościami – o tym zaś zamieszczonych jest
więcej informacji tutaj.
Wybór glebogryzarki
Aby spulchnianie ziemi przyniosło pożądane rezultaty, najlepiej zakupić odpowiednie urządzenie – jest nim glebogryzarka. Przydaje się ona nie tylko w ogrodach, ale i na polach. Podstawowym zadaniem jakie ma do spełnienia jest przygotowanie podłoża pod uprawę roślin. Nie tylko spulchnia ziemię, ale również napowietrza ją i oczyszcza z chwastów. Jest niezmiernie pomocna przy zakładaniu trawnika. W sprzedaży dostępne są różne modele glebogryzarek, dlatego też bardzo dobrze powinniśmy zastanowić się nad tym, który model zakupić. Wymienić można rozmaite kryteria jakie przy tej sposobności trzeba mieć na względzie. Pamiętajmy o tym, by do sprawy podejść indywidualnie. Każdy ogród jest bowiem inny i ma odmienne wymagania. Poza tym wszyscy mamy też swoje upodobania co do gatunków roślin. Jeżeli w ogrodzie wykonujemy wiele zróżnicowanych prac, dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia wielofunkcyjnego.
Niektóre ze sprzedawanych glebogryzarek dają możliwość zamontowania do nich dodatkowego osprzętu, co sprawia, że można je wykorzystywać także i do innych czynności, a nie tylko do spulchniania. W sytuacji, kiedy w rachubę wchodzi spulchnianie ziemi na większej, otwartej przestrzeni, strzałem w dziesiątkę będzie zaopatrzenie się w taką glebogryzarkę, która posiada tylne urządzenie robocze, a oprócz tego jest wyposażona w przeciwbieżne noże. Model z przednim urządzeniem roboczym też się sprawdzi, ale pod warunkiem, że będzie odznaczał się dużą szerokością pracy oraz silnikiem o naprawdę sporej mocy. Glebogryzarki z tylnym urządzeniem roboczym są przeznaczone do bardziej skomplikowanych prac, np. do rekultywacji trawnika. Sprzęt posiadający przednie urządzenie robocze idealnie zaś sprawdza się wówczas, kiedy chcemy przygotować grządki oraz rabaty do sadzenia roślin – czyli są to już znacznie prostsze czynności, ale niezbędne w każdym ogrodzie.