W ogrodzie wykonujemy rozmaite prace. Często musimy przycinać gałęzie drzew i krzewów czy też w ogóle ścinać tego typu rośliny. Jeżeli ktoś opala dom drewnem, musi je odpowiednio przygotować zanim trafi ono do pieca czy do kominka. Na uporanie się z tymi czynnościami jest kilka sposobów – można np. sięgnąć po tradycyjne rozwiązania w postaci siekiery, ale są też i znacznie wygodniejsze i efektywniejsze metody. Mowa w tym momencie o pilarkach łańcuchowych określanych w języku potocznym mianem pił łańcuchowym – nie jest to poprawne nazewnictwo, ponieważ piła stanowi jeden z elementów urządzenia jakim jest pilarka. W każdym bądź razie taki sprzęt to bardzo praktyczny nabytek, który przyda się zarówno w mniejszych, jak i większych ogrodach – szukajcie
tutaj informacji dotyczących pilarek oraz kryteriów jakimi należy się kierować przy ich zakupie.
Kryteria wyboru
Pilarki łańcuchowe wyposażane są w silnik albo elektryczny, albo spalinowy. Nadają się do cięcia i suchego, i mokrego drewna. Są niezwykle pomocne, gdy w rachubę wchodzi ścinanie grubych gałęzi bądź drzew. Dzięki nim w szybki sposób można przygotować drewno na opał. Należy jednak tutaj zaznaczyć, iż posługiwanie się pilarką wymaga nabrania pewnej wprawy – nie da się ukryć, że nie jest to maszyna bezpieczna, w związku z czym nie wolno dopuścić do tego, by trafiła w nieodpowiednie ręce. Osoba z niej korzystająca powinna mieć na sobie odzież ochronną, przy czym chronić trzeba również twarz (w szczególności oczy). W zakresie pilarek wybór na ryku jest aktualnie ogromny, stąd też bardzo często mamy dylematy na jaki model się ostatecznie zdecydować.
Dobrze się zastanówmy zanim dokonamy zakupu. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie tutaj na pytanie, do czego konkretnie będzie przez nas wykorzystywana pilarka. Wiąże się to także z częstotliwością jej używania. Zamierzamy sięgać po nią kilka razy w roku, by pociąć drewno do kominka, czy też może mamy w ogrodzie sporo drzew i krzewów wymagających systematycznego przycinania? A może taka maszyna jest nam potrzebna do bardziej profesjonalnych zastosowań – np. w sadzie czy w lesie? Zasada jest generalnie taka, że im częściej będziemy sięgać po pilarkę i im bardziej zróżnicowane są prace, do których będzie ona używana – tym większą mocą powinna się odznaczać. Tego, co warto jeszcze wiedzieć na temat tych urządzeń
szukajcie tutaj.
Funkcjonalność pilarek
Na przeciętne potrzeby w przydomowych ogrodach na ogół wystarczające okazują się pilarki łańcuchowe z napędem elektrycznym – o ile rzecz jasna dostęp do stałego źródła zasilania nie jest kłopotem. Urządzenia te mają ten plus, że pracują znacznie ciszej niż modele spalinowe. Poza tym są łatwiejsze w obsłudze i mniej skomplikowane, jeśli chodzi o serwisowanie i konserwację. Można ich używać w pomieszczeniach zamkniętych – niejednokrotnie okazują się wielce pomocne przy remontach, kiedy trzeba poprzecinać jakieś drewniane elementy. Co się zaś tyczy pilarek spalinowych, to używanie ich w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na specyfikę ich pracy nie wchodzi nawet w rachubę. Są głośne, a ponadto wydzielają spaliny. Można zatem z nimi pracować jedynie na otwartych przestrzeniach.
Bez względu na to czy mamy do czynienia z modelem elektrycznym, czy spalinowym mechanizm tnący jest tutaj jednakowy. Tworzy go łańcuch poruszający się po prowadnicy wyposażony w zęby dłutowe. Aby zapewnić sobie komfort przy wykonywaniu pewnych czynności przy użyciu pilarki, bezwzględnie należy zadbać o właściwe napięcie łańcucha. Zaniedbania w tej kwestii doprowadzić mogą do poważnych uszkodzeń sprzętu. Nie wolno też zapominać o systematycznym napełnianiu zbiornika na olej. Przy zakupie piły trzeba zwracać uwagę na to czy posiada ona zabezpieczenia w postaci specjalnego hamulca orz osłony bezpieczeństwa. W przypadku modeli spalinowych ważne jest to, by były one wyposażone w mechanizmy ułatwiające rozruch silnika. Podczas pracy pilarka należy operować pilarką łańcuchową w taki sposób, aby mechanizm tnący nie miał bezpośredniej styczności z podłożem.