Piła z napędem elektrycznym bądź spalinowym jest obecnie powszechnie wykorzystywanym urządzeniem – nie tylko na użytek profesjonalny, ale również i amatorski. W jednorodzinnych gospodarstwach domowych przydaje się ona do wielu rzeczy – żeby wspomnieć chociażby o przygotowaniu drewna opałowego czy pielęgnacji drzew i krzewów w ogrodzie bądź w sadzie. Piła wielce pomocna okazuje się również przy pracach remontowych – z tym, że w takim układzie najlepiej sięgać po tę z napędem elektrycznym (stosowanie pił spalinowych w pomieszczeniach zamkniętych jest niewskazane z uwagi na bardzo duży hałas i emisję szkodliwych substancji do otoczenia). Dobór odpowiedniego urządzenia jest ważny, ponieważ od tego w największym stopniu jest uzależniony komfort naszej pracy. Jeżeli chcesz na ten temat dowiedzieć się czegoś więcej, zajrzyj tutaj.
Przeznaczenie piły
Nosząc się z zamiarem zakupienia sprzętu, który umożliwi nam szybkie i precyzyjne cięcie drewna, stajemy przed dylematem – która maszyna będzie najlepsza,
piła do drewna spalinowa czy też może elektryczna? Chcąc dokonać rozsądnego wyboru, musimy na początek odpowiedzieć sobie na parę istotnych pytań. Wiele bowiem zależy od charakteru wykonywanych przez czynności oraz od ich intensywności. Niektórzy wspomnianego sprzętu potrzebują jedynie po to, by sobie pociąć drewno do kominka. W takim układzie nie musimy wcale inwestować w piłę o wysokich parametrach technicznych, nie musi być to urządzenie o dużej mocy, dlatego też napęd elektryczny jest tutaj całkowicie wystarczający.
Drewno przeznaczone do cięcia możemy sobie ułożyć w takim miejscu, gdzie z dostępem do prądu nie będzie kłopotu i gdzie nawet kabel nie będzie nam zbytnio przeszkadzał. Jeżeli jednak planujemy prace w ogrodzie zakrojone na nieco szerszą skalę, wówczas zastanówmy się nad tym czy elektryczna piła do drewna będzie najlepszą opcją, z dwóch względów. Po pierwsze – czy gniazdko będzie w naszym zasięgu? Po drugie – czy moc urządzenia nie będzie przypadkiem za niska? Jeżeli zaś piła to główne narzędzie naszej pracy, wtedy powinny nas interesować wyłącznie modele spalinowe. Chcesz dowiedzieć się, o czym jeszcze pamiętać –
zajrzyj tutaj.
Bezpieczny sprzęt
Oczywiście, opisywane w niniejszym tekście piły to piły łańcuchowe. Są one wyposażone w specjalny hamulec – zasada jego działania jest prosta. W momencie, kiedy piła odbije się od ciętego drewna, silnik od razu się zatrzymuje. W dobrych, wysokiej klasy modelach znajduje się również przed tylnym uchwytem dodatkowa tarcza. Nowoczesne piły mają w ten sposób zaprojektowane włączniki, aby nie było możliwości przypadkowego uruchomienia sprzętu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa piły są ponadto wyposażane w trzpień, którego zadaniem jest blokowanie łańcucha, jeśli spadnie on z prowadnicy. Pomimo tego, że producenci dokładają wszelakich starań, aby ich piły były bezpieczne w użytkowaniu, osoba obsługująca taką maszynę musi bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Podczas pracy koniecznie powinna mieć na sobie odzież ochronną (z uwzględnieniem dłoni oraz twarzy). Nieodzowne jest również dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi.
Posługiwanie się tym piłą łańcuchową wymaga rzecz jasna pewnej wprawy, więc jeśli ktoś nie ma w tym wprawy, tym bardziej jest zobowiązany do zachowania ostrożności. Łatwiejsza w obsłudze jest elektryczna piła do drewna. Jest ona znacznie lżejsza aniżeli model napędzany silnikiem spalinowym. Prościej jest ją uruchomić. Minus jest taki, że podczas pracy musi być nieustannie podłączona do prądu, ponadto trzeba uważać na to, by kabel nie dostał się pod prowadnicę. Piły spalinowe w zakresie zarówno uruchamiania, jak i obsługi i konserwacji są znacznie bardziej wymagające. Kupując takowy sprzęt, trzeba się dowiedzieć czy jest on wyposażony w specjalny mechanizm ułatwiający jego rozruch. W trosce o silnik jest zalecane używanie wyłącznie paliwa dobrej jakości. Piła musi trafiać do profesjonalnego serwisu na okresowe przeglądy – w tym przypadku do kwestii konserwacji powinno się przykładać dużą wagę.